Bitcoin İle Benzerlik Gösteren 3 Kripto Para

Bitcoin İle Benzerlik Gösteren 3 Kripto Para

Bitcoin, en popüler kripto paralar içinde yer alıyor. Piyasa değeri bakımından 1. sırada yer alan Bitcoin’in bu denli ilgi görmesinin neden ise en eski coin olması. Bununla birlikte Bitcoin, içerdiği teknoloji ile artık yeterince dikkat çekici değil. Bitcoin’den sonra geliştirilen kripto paralar, daha gelişmiş blokzinciri yapıları ile öne çıkıyor. Bitcoin ile benzerlik göstermesi ile ön plana çıkan kripto paralara bakıldığında, BTC’ye göre avantajlı olan birçok coin mevcut. Peki, Bitcoin ile benzer özelliklere sahip olan coin’lerde öne çıkanlar neler?

Bitgesell

Bitgesell, 2020 yılında geliştirildi ve kısa süre içinde ilgi gören altcoin’ler arasında yer aldı. Emma Wu tarafından geliştirilen kripto paranın özelliği, BTC ile aynı kod tabanında inşa edilmesi. Bu anlamda Bitgesell ile Bitcoin arasında ortak özellikler mevcut. Her iki coin de 21 milyon maksimum arz içeriyor. Ancak Bitgesell, Bitcoin’e göre birtakım ciddi farklar da sunuyor. Bu farklara bakıldığında, Bitgesell’in yarılanma süresinin kısalığı ilk sırada geliyor. Bitcoin ağında yarılanmalar 4 yılda bir gerçekleşirken, Bitgesell’de ise yarılanma her yıl oluyor. Bitcoin ağının yarılanmasının uzun sürmesi, coin üretimini 2140 yılında sonlandıracakken, Bitgesell’de ise arzın sona ermesi 30 yıl içinde tamamlanacak. Bu anlamda Bitgesell, gerçek değerine çok daha kısa sürede ulaşabilir.

Bitgesell’in Bitcoin ile önemli bir farklı, blok boyutunun küçüklüğü. Bu da ağın daha hızlı olmasını sağlıyor. BTC’de blok boyutu 4 MB olurken, Bitgesell ağında bir blok boyutu 0.4 MB. Bu da, BGL’nin en az 10 kat daha hızlı olmasının sebebi. Son olarak, Bitgesell’de uygulanan Segwit protokolü, BGL’nin güvenli olmasını sağlayan detaylardan. BGL simgesi ile işlem gören kripto para, Hotbit borsasında listeleniyor ve Crypto com üzerinden fiyatına erişmek mümkün.

Litecoin

Litecoin, Bitcoin’den sonra geliştirilen ilk kripto para olma özelliğine sahip. Hafif anlamına gelen Lite ifadesini barındıran coin, Bitcoin ağındaki birtakım eksiklikleri gidermek için geliştirildi. Litecoin, Bitcoin kod yapısı örnek alınarak geliştirilmiş ve amacı elektronik ödemelerde kullanım olan bir coin. Litecoin, Bitcoin’e göre işlem sürelerinin kısa olduğu ve daha düşük komisyonlarla coin göndermenin mümkün olduğu bir ağ. LTC simgesi ile işlem gören Litecoin, BTC’den farklı olarak 84 milyon arza sahip. LTC, Bitcoin gibi madencilik ile elde edilebilen bir coin.

Ethereum

Ethereum, teknik olarak Bitcoin ile benzerlik göstermemesine karşın, piyasa değeri ve kullanım alanının genişliği bakımından dikkat çeken bir proje. Bitcoin blokzinciri, ağ içindeki işlemlerin gerçekleşmesine olanak tanıyan özelliği ile öne çıkarken, Ethereum blokzinciri BTC’den farklı olarak üzerinde farklı uygulamaların, coin’lerin geliştirilebileceği bir ağ oldu. Bu yönüyle Ethereum, 2. nesil blokzinciri olarak ifade edildi. MANA coin ve SHIB coin gibi projelerin geliştirildiği bir ağ olan Ethereum ağı, Bitcoin’in ardından piyasa değeri bakımından 2. sırada yer alıyor. Bununla birlikte, Ethereum ağının bir maksimum arzının olmaması, soru işaretleri yaratabilir. Daha önce, maksimum arzı olmayan LUNA’nın değerinin, 100 dolarlardan 0’a yakınlaşması, birçok yatırımcının mağdur olmasına neden olmuştu.

Bitcoin benzeri kripto paraların özelliklerine bakıldığında Bitgesell, hem sınırlı arza sahip olması, hem de Bitcoin’e göre düşük yarılanma süresi içermesi gibi avantajları ile öne çıkmakta. Yatırımcıların yeni gözdesi olan Bitgesell, Hotbit borsasında listeleniyor.

Daha detaylı bilgi için aşağıdaki ilgili bağlantıları ziyaret edebilirsiniz.

http://bitgesell.de/en/
https://bitcointalk.org/index.php
https://coinmarketcap.com/tr/currencies/bitgesell/

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Evden Eve Nakliyat Fiyatları Ne Kadar

Evden Eve Nakliyat Fiyatları Ne Kadar

Kuyumcular Mücevherleri Neye Göre Fiyatlandırır?

Kuyumcular Mücevherleri Neye Göre Fiyatlandırır?

Çiçek Göndermek Artık Bir Tık Kadar Kolay

Çiçek Göndermek Artık Bir Tık Kadar Kolay

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir