Elektronik Sigara Sağlığa Zararlı mı?

Elektronik Sigara Sağlığa Zararlı mı?

Elektronik sigaranın sağlığa zararlı olduğu söylenebilir. Elektronik sigaranın özellikle kalp ve akciğer sağlığı üzerinde ciddi etkileri vardır. 2018 yılındaki Ulusal Akademiler Basını raporunda içerisinde nikotin bulunan e-sigaradan bir nefes almanın kalbin atış hızını artırdığı ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda e-sigaradan bir nefes almak kan basıncını da artırıyor.

Yüksek nabız ve kan basıncı ise uzun vadede kalp sağlığını etkileyebilir. Yapılan başka araştırmayla e-sigara kullanmanın inme, kalp krizi, anjina ve kalp hastalığı riskini artırdığına ulaşılmıştır.

Elektronik sigara normal akciğer fonksiyonunu bozuyor. Elektronik sigaraya maruz kalmak solunum sistemi üzerinde olumsuz etkilere yol açıyor. Sigara gibi elektronik sigara da akciğer sağlığını olumsuz yönde etkiliyor.

Elektronik Sigaranın Diş Sağlığı Üzerine Etkileri

Elektronik sigaranın kalp ve akciğer üzerinde olumsuz etkileri bulunduğu gibi diş sağlığına da zarar veriyor. Elektronik sigara aerosolüne maruz kalmak dişlerin yüzeyini ve mine tabakasının üzerini bakteri oluşturmaya daha yatkın hale getiriyor. Ayrıca elektronik sigara dişlerdeki çürük riskini de artırıyor.

Yapılan bir araştırmada elektronik sigaranın diş eti iltihabı ile ilişkili olduğu ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla elektronik sigara diş etlerinde, ağızda ve boğazda tahrişi tetikleyebiliyor. Bunun dışında elektronik sigaranın içindeki kimyasallar oksidatif strese neden olup hücreye ve DNA yapısına zarar verebiliyor. Bu da kanser gibi hastalıklara neden olabiliyor.

Elektronik Sigaralar Güvenli midir?

Nikotin içeren elektronik sigaralar hamile kadınlar, genç yetişkinler ve ergenler için güvenli değildir. Özellikle yurt dışında elektronik sigarayı lise öğrencileri çok fazla kullanıyor. Nikotin çocuklarda ve gençlerde yirmili yaşların başlarına değin beyin gelişimine ciddi zararlar verebilir. Sigara içmeyen elektronik sigara kullanan genç ve yetişkinlerde nikotin bağımlılığı daha fazladır.

Bu risk elektronik sigaranın etkilerini bilmeyenler için sigara başlamaya neden olabilir. Ayrıca elektronik sigaraların başka bir riski de arızalı elektronik sigara pillerinin genellikle piller şarj olurken yangınlara ve patlamalara yol açmasıdır.

Justfog minifit denilen batarya ile çalışır. Şarj edilirken istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Bu durum çok ender gerçekleşse de böyle bir riski vardır. Bu nedenle elektronik sigara kullanan bireyler kullandıkları bu cihazın böyle sonuçlar getirebileceğini göz önünde bulundurmalıdırlar. Tüm bu sonuçları ile birlikte kullanmaya karar verirseniz elektronik buhar sitesinden ürünü alabilirsiniz.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Antalya Cankurtaran Kursu: Cankurtaran Eğitimi Alın

Antalya Cankurtaran Kursu: Cankurtaran Eğitimi Alın

Antalya Yüzme Kursu ile Yüzmeyi Siz de Öğrenin

Antalya Yüzme Kursu ile Yüzmeyi Siz de Öğrenin

Ruhunuzu Dinlendirmek İçin Spa

Ruhunuzu Dinlendirmek İçin Spa

Diş Hastalıkları Ve Tedavisi

Diş Hastalıkları Ve Tedavisi

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir