Isı Yalıtımını Olumsuz Etkileyen Faktörler

Isı Yalıtımını Olumsuz Etkileyen Faktörler

Isının korunumu söz konusu olduğunda, süreci olumsuz olarak etkilemekte olan çok sayıda detay vardır. Bunların göz ardı edilmeden üzerine gidilmesi, sorunların çözümünde en önemli adımdır. Genellikle kalıcı çözüm için mantolama işlemleri önerilir. Bu süreçte, binada mevsimsel şartlardan ya da zaman içerisinde yaşanan kusurların kapatılması amaçlanır.

Isı yalıtımı dendiğinde akla gelecek olan ilk konu dış cephe kaplama olmalıdır. Dış cephede yer alan çatlakların kapatılması mesela burada önemlidir ve üzerinden geçilmelidir. Tabii ki çatlakların kapatılmasının yanı sıra, kapı-pencere açıklıkları da atlanmamalıdır. Bu açıklıklarda yer almakta olan sızıntıları görebiliyoruz. Sızıntılar, ısının korunmasına ket vuran en önemli konu başlıklarındandır.

Isı yalıtımı sürecinde çatlakların da konuşulması gereklidir. Çünkü çatlaklardan yaşanacak olan hava sızıntıları sebebiyle, ortamın ısısında hızlı düşüşler söz konusu olabilir. Nem, rutubet oluşması da yine aynı şekilde iç duvarların ısı yalıtımı özelliklerini kaybetmelerini sağlayacaktır. Özellikle de mutfak duvarlarında bu durumu görebiliyoruz. Kaynayan suların buharlaşarak ortamda yükselmesiyle birlikte duvarlarda yerleşen rutubet, ısı yalıtımında olumsuz bir etki bırakacaktır.

Bu sebepten dolayı da gerek iç duvarlarda gerekse de dış cephede kullanılması son derece olumlu olacak olan ısı levhalarından bahsedebiliriz. Duvar panellerinin dış cephe kaplama malzemeleri içerisinde yeri bu açıdan büyüktür. Rutubet önleyici, ısı yalıtımı konusunda da yine son derece etkindir. Enerji verimliliği yüksek oranlarda sağlanacaktır.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Iqos Iluma Sigara Özellikleri

Iqos Iluma Sigara Özellikleri

Kalitenin Adresi Metpor Mantolama ve Söve

Kalitenin Adresi Metpor Mantolama ve Söve

Mutfak Ekipmanlarında Kaliteli Tercih

Mutfak Ekipmanlarında Kaliteli Tercih

Kış Lastiği Ne İşe Yarar?

Kış Lastiği Ne İşe Yarar?

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir